Poza duzymi grupami mniejszosci narodowych z bylych kolonii holenderskich jak Indonezyjczycy i Antyljanie, w Holandii mieszka na stale: 220 tys.Turków, 170 tys. Marokanczyków, 47 tys. Niemców, 42 tys. Brytyjczyków, 24 tys. Belgów, 23 tys. Surinamczyków, 18 tys. Hiszpanów, 17 tys. Wlochów, 15 tys. (bylych) Jugoslowian i 11 tys. Amerykanów.

Ciekawostki

  • Niderlandy, potocznie zwane Holandia jest jednym z mniejszych obszarowo krajów na swiecie z jednoczesnie najwiekszym zaludnieniem. Wlasciwie to... Holandia nie jest gesto zaludnionym panstwem lecz rzadko zaludnionym miastem.

  • Holendrzy sa narodem bardzo pragmatycznym, trzezwo myslacym, nie ukazyjacym latwo swych emocji. Sa pracowici, punktualni i maja duze poczucie obawiazku. Przywiazuja duza wage do slowa. Sa narodem raczej zadowolonym z siebie, bez kompleksów i frustracji.
    Narzekaja tylko na jedno: pogode. Narzekanie na pogode jest ulubionym tematem rozmów. Narzeka sie; ze jest mokro, narzeka sie; ze jest sucho, ze jest goraco i ze zimno.
    Wolny czas spedzaja najchetniej na majsterkowaniu w domu i wokól domu, renowacji swego domu i pielengnacji ogrodka.

    Typowa ulica w osiedlu mieszkaniowym

  • Wiekszosc Holendrów ma przyczepe kampingowa i w wakacje letnie masowo opuszczaja kraj kierujac sie w poszukiwaniu slonca na kampingi na poludniu Francji lub wybrzezu hiszpanskim (Costa Brava). W wakacje letnie (wakacje letnie sa ruchome i na ogól przypadaja na przelom lipca - sierpnia) ich miejsce na holenerskich plazach zajmuja masowo tu przyjezdzajacy turysci z Niemiec.

    Statystyczny Holender pracuje 38 godzin tygodniowo (bez ewentaualnych nadgodzin) i zarabia brutto ƒ30,- (ok. ƒ18,- netto) na godzine, co daje mu ok. ƒ3000,- na miesiac "na reke"

  • To chyba juz ostatni kraj na swiecie, gdzie palacze sami skrecaja sobie papierosy. 50-gramowe paczki tytoniu i bibulki to typowa cecha holenderskiego palacza. Potrafia skrecic papierosa jedna reka!

  • Holendrzy, po Skandynawach, wypijaja najwiecej kawy z wszystkich narodów na swiecie. Kawa musi byc! To jest napój nieodlacznie zwiazany z tym krajem. Statystycznie wypija sie 165 l kawy rocznie na glowe mieszkanca - to jest wiecej niz piwa, lemoniad i herbaty.

  • Niemal caly obszar Holandii lezy ponizej poziomu morza (srednio ok. -5 m), co w wielu miejscach latwo zauwazyc jadac grobla (walem) gdy sie zwraca uwage na poziom wody w kanalach. 300-letnie juz dzis wiatraki sluzyly wlasnie do przepompowywania wody z jednego kanalu do drugiego polozonego wyzej.
    Gdzieniegdzie i turysta ma okazje sie o tym dobrze naocznie przekonac i zobaczyc niezwykly obrazek gdy statek czy zaglówka plynie wyzej niz obok kanalu jadacy samochod, lub zobaczyc sznur samochodów wjezdzajacy pod rzeke lub kanal po którym akurat plynie statek pelnomorski.

  • Bardzo skomplikownym systemem obrony przed woda z morza i rzek i systemem wodnym wewnatrz kraju zajmuje sie odrebne Ministerstwo Poziomu Wód.

  • Holandia ma najgestrza siec autostrad w swiecie i autostrady przebiegaja czesto pod kanalami - torami wodnymi dla pelnomorskich statkow.
    Szerokie plaze wzdlóz calego wybrzeza

  • Holandia posiada takze bardzo gesta siec swietnie oznakowanych dróg rowerowych, jak w miastach tak i poza nimi. Praktycznie wzdluz kazdej ulicy i drogi jest wyasfaltowana droga rowerowa uzywana tez chetnie przez in-line skaters.

    Gdy temperatura spada ponizej zera - rozpoczyna sie goraczka "Wyscigu Jedenastu Miast" czyli Elfstedentocht. Juz w XVIII wieku odbywaly sie wyscigi lyzwiarskie po zamarznietych fryzyjskich kanalach. Wyscig Jedenastu Miast moze odbyc sie jedynie w wyjatkowo mrozne zimy, dlatego tez w tym wieku odbyl sie jedynie 15 razy. Pierwszy wyscig; 2 stycznia 1909 - zwyciesca pokonal ponad 200-kilometrowa trase, wzdluz jedenastu miast Fryzji, w 14 godzin, ostatni wyscig; 15-ty, odbyl sie 4 stycznia 1997 i zwyciesca dotarl do mety w niespelna 7 godzin. Zwyciesca Wyscigu Jedenastu Miast (najczesciej jest nim fryzyjski rolnik) staje sie narodowym bohaterem i ma zagwarantowana wieczna chwale w Holandii.

  • Holenderska pasja jest uprawianie sportu, wiekszosc jest czlonkami roznego rodzaju klubów sportowych. Króluje oczywiscie pilka nozna, dalej kolarstwo, biegi i lyzwiarstwo.
    Zimowa pora, gdy mróz skuje kanaly - naród masowo wylega na lyzwy. Na lyzwach jezdza malutkie dzieci i staruszki w sedziwym wieku. Kanaly zamieniaja sie w tory lyzwiarskie.

  • Holendrzy sa pomaranczowi. Najlepiej to widac po ubraniach kibicow na meczach pilkarskich. Dynastia Oranska panujaca w Holandii, a sa nimi juz od paru pokolen kobiety, jak sama nazwa wskazuje pochodza z francuskiego miasta Orange czyli pomarancz. Stad ten krolewski kolor pomaranczowy. Krolowa Beatrix jest przez zdecydowana wiekszosc spoleczenstwa lubiana i szanowana. Oficjalnie nazywa sie: Beatrix Wilhelmina Armgard, królowa Niderlandów, ksiezna Oranje-Nassau, urodzona w Soestdijk, 31 tycznia 1938 r.

  • Choc powszechnie znane jest holenderskie piwo, a przedewszystkim Heineken, Grolsch, Amstel, to gatunków piwa w Holandii jest bardzo duzo i wlasciwie badziej cenione sa tu ciezkie belgijskie piwa trapistów (trippel, dubbel) o zawartosci 5 - 10% alcoholu.

  • Soft drugs sa w Holandii oficjalnie tolerowane. Marijuane mozna posiadac i palic legalnie. Sprzedawac trawke moga jedynie licencjonowane Coffie shops. Ceny, w zaleznosci od gatunku ƒ10 - 15 za jeden gram. W bardziej turystycznych coffieshops w Amsterdamie moze byc nieco drozej. Hard drugs sa nielegalne i karane tak samo jak w innych krajach EU. Wiecej na ten temat mozesz sie dowiedziec na angielskojezycznej stronie Garden of Dutch Cannabis lub Marijuana Special Report (wszytko o Marijuanie).

  • Poniewaz Holandia lezy na zachodnim "skraju" centralnoeuropejskiej strefy czasowej, slonce zachodzi tu ok. godzine pózniej niz w Polsce. W czerwcu i lipcu jest (przy ladnej pogodzie) widno do 23.00.

  • powrót